Minden apróság számít: így spórolhatsz otthon az energiával

Szerintem az utóbbi időben mindenki árgus szemekkel nézi, hogyan tud kicsit faragni a kiadásain. Sokan ilyenkor nagy dolgokra gondolnak, például tömegközlekedéssel járnak autó helyett, vagy biciklivel busz helyett. Bár ez is jó irány, de szerintem még egyes otthoni szokások megváltoztatásával is lehet tenni a kiadások csökkentéséért.

De mik is ezek? Nyilván most nem olyan dolgokra szeretném felhívni a figyelmed, hogy kapcsold le a villanyt, ha kimész a szobából, vagy, hogy ne hagyd bekapcsolva a tévét, ha nem nézed. Mert ezek evidens dolgok, ezeket akkor is megteszi az ember, ha nem retteg a következő havi villany-, vagy gázszámlától. Én inkább olyan apró, ámde fontos dolgokat gyűjtöttem össze, amelyeket a mindennapok során sokszor gépiesen, megszokásból csinálunk.

Figyelj oda a porszívózásra!

Ezek közé tartozik a takarítás. A porszívók ugyanis azok közé a készülékek közé tartoznak, amelyek hetente legalább egyszer használatban vannak. Az, hogy mennyi ideig üzemelnek egy-egy takarítás alkalmával, nagyban függ a lakás alapterületétől, valamint a porszívózni kívánt felületektől. A kisebb szívóerőt igénylő felszíneken, így például a járólapokon, vagy PVC-padlókon ne használjuk ezeket a készülékeket a maximumon, mert olyankor teljes erőbedobással dolgoznak.

sencor_robotporszivo_02.jpg

Ammenyiben a porszívónk rendelkezik szívóerő-állítási lehetőséggel, akkor éljünk vele, mert így kevesebb áramot fog felhasználni, ha adtak a készülék csomagolásában vásárláskor. Az is fontos szempont, hogy mindig az adott felülethez illő porszívófejet használjunk! A turbó vagy a normál szívófejjel például a padlószőnyegek, vagy a sűrű szövésű szőnyegek takarításához való, míg a padló fejjel a járólapokat, vagy laminált padló tisztítható meg a szennyeződésektől.

Konyhában is csak okosan

Van néhány olyan elektromos konyhai kisgép, amit biztosan mindennap használunk, de lehet, hogy nem figyelünk rájuk eléggé oda, hogy ne zabálják az energiát. Közülük is az egyik legenergiaigényesebb készülék a vízforraló, amelyből 1100-2200 W teljesítményű változatok lelhetők fel a boltokban. A gazdaságosabb használat érdekében érdemes lehet csak annyi vizet melegíteni bennük, amennyire valóban szükségünk van.

Ha nem figyelsz oda és mindig teletöltöd, de a megmelegített vízmennyiségnek csak a felét használod el, akkor a másik felének a felforralására feleslegesen vettél igénybe áramot. Sok kicsi sokra megy elven, ez csak egy hetet nézve már jelentős mennyiség lehet. Mindemellett arra is érdemes odafigyelni, hogy rendszeres időközönként vízkőtelenítsd a vízforralót otthon, mert a lerakódások ronthatják a vízmelegítés hatékonyságát.

sfr_5321bk_01.jpg

Szerencsés, aki a napi három főétkezésből legalább egynél frissen főzött vagy sütött ételt fogyaszthat. Valljuk be őszintén, a mikrohullámú sütő ajtaját sokkal gyakrabban fogja meg egy átlag magyar, mint a fakanál szárát. De nincs ezzel semmi baj, hiszen, ha a gáztűzhely helyett a mikróban melegítjük meg az ételeket, akkor sokat spórolhatunk, hiszen egy átlagos mikrohullámú sütő 700 wattos teljesítménnyel rendelkezik. Fontos ugyanakkor figyelni arra, hogy általában inkább a közepesen alacsony, vagy a közepes energiafelhasználási szinten melegítsük az ételeket a mikróban, mert ezek a maximálisan elérhető teljesítmény 48-66% százalékát használják fel, de közben hatékonyan melegítik fel az ételeket.

Takarékosság a fürdőszobában
Ha „nagy fogyasztókat” akarunk keresni a háztartásban, akkor nemcsak a konyhára kell gondolni. A fürdőszobában lévő mosogatógép ugyancsak sok áramot használhat fel, ha nem megfelelően üzemeltetjük. Nem érdemes például egy mosógépet félprogramon üzemeltetni, hiszen a teljes program energiaigényének 2/3-át így is felhasználja. Emellett nem szükséges mindig magasabb hőfokon mosni, manapság már sok mosószer akár 30 fokos vízben is kifejti a hatását. A magasabb hőfokon történő mosás szerintem amúgy sem tesz jót ruháknak.

washing-machine-g4c1188b5d_1280.jpg

A hajszárítás ugyancsak azok közé a tevékenységek közé tartozik, amit hetente legalább egyszer el kell végezni. Mivel általában minden hajszárítón külön lehet kapcsolni a hőfokot és a levegő fújást, ezért a szárítás vége előtt egy kicsivel mindig kapcsoljuk le a melegítést, mert ebben az esetben a fűtőszálakban maradt hőt még fel lehet használni nagyobb energiafelvétel nélkül. Ezzel óvjuk is a hajszárítót, hiszen úgy tesszük el, hogy az már teljesen kihűlt.

A konyhai és a háztartási gépek energiafelhasználása tehát a megfelelő odafigyeléssel érdemben csökkenthető, ami idővel a villanyszámlát is meglátszik majd. Ha Nektek is van pár jó energiacsökkentési tippetek, akkor mindenképpen osszátok meg őket kommentben!